تکنولوژی M.A.P در بسته بندی مواد غذایی

عمدتاً در ايران از بسته بندي معمولي يا روش تخليه هوا استفاده مي‌شود، ولي در چند سال اخير با توجه به پيشرفت روش‌هاي بسته‌بندي و استفاده از شيوه‌هاي نوين و مطابق با استانداردهاي جهاني، استفاده از تکنولوژی اتمسفر بهبود یافته (M.A.P) که یک روش طبیعی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی بدون استفاده از روش های نگهداری فیزیکی و شیمایی است رو به گسترش می‌باشد.

منظور از تکنولوژی M.A.P، تغییر اتمسفر اطراف محصولات از طریق تخلیه هوا و وارد کردن گاز به محیط و کنترل نفوذپذیری بسته بندی می‌باشد. نگهداری مواد غذایی در اتمسفر اصلاح شده کیفیت ماده غذایی را حفظ کرده و ماندگاری این محصولات را بدون نیاز به بسته‌بندی وکیوم و بدون استفاده از نگهدارنده‌های شیمایی را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

برای استفاده از اتکنولوژی M.A.P، ابتدا باید بدانیم غذا چگونه فاسد می‌شود و چگونه می‌توان از این رویداد جلوگیری نمود. در تکنولوژی M.A.P نوع و میزان گازهایی که جایگزین هوای داخل بسته می شوند بسته به نوع ماده غذایی متفاوتند. عمدتاً برای تغییر و بهینه‌سازی اتمسفر داخل بسته بندی‌های موادغذایی با کاهش میزان اکسیژن و افزایش میزان CO2 و N2 ماندگاری محصول بطور قابل توجهی افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *